Pompy ciepła wrocław - działanie, zalety i wady - apteka7dni.pl

Pompy ciepła wrocław - działanie, zalety i wady

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Z tego też powodu zarówno projektanci budynków, jak i sami użytkownicy zwracają uwagę na zastosowane technologie. Nie inaczej jest w przypadku ogrzewania. Tradycyjne systemy, które wykorzystują gaz ziemny, olej, czy paliwa stałe do ogrzewania wpływają na wytwarzanie dużej ilości spalin, które z kolei zanieczyszczają powietrze. Z tego też powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania przyjazne dla środowiska naturalnego, takie jak pompy ciepła.


Zasada działania


Pompy ciepła wrocław stosują technologię, która pozwala na wykorzystanie ciepła, które w sposób naturalne znajduje się w gruncie, wodzie, czy powietrzu. Odzyskuje się w ten sposób energię z ośrodków niskotemperaturowych. Bardzo dobrym czynnikiem są wody poziemne, które mają stałą temperaturę w granicach około 10 stopni Celsjusza, podobnie grunt.


Ciepło na przykład z ziemi jest odbierane przez jeden z elementów systemu, nazywany parownikiem, w którym znajduje się czynnik będący w stanie odparować w niskiej temperaturze i dzięki temu przenoszący energię cieplną na kolejny element systemu, gdzie ulega on sprężeniu, co powoduje wzrost temperatury. Następnie trafia on na skraplacz. Tutaj następuje oddanie ciepła do centralnego ogrzewania lub do systemu ogrzewania wody, co powoduje skroplenie czynnika, który się ochładza w ten sposób i powraca do parownika, gdzie cały proces rozpoczyna się na nowo.


Zalety i wady systemów


Pompy ciepła to rozwiązanie ekologiczne, nie zużywa paliw nieodnawialnych oraz nie zanieczyszcza powietrza spalinami. Charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji. Zużywa niewiele prądu elektrycznego, więc koszty energii zużyte na ten cel są niskie. Dodatkową zaletą jest także brak konieczności budowania w domu kotłowni, czy pomieszczenia do przechowywania paliw stałych, takich jak drewno czy węgiel. Są też całkowicie bezpieczne. W przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania istnieje ryzyko pożaru, czy wybuchu.


Wadą systemu są z pewnością wysokie koszty inwestycyjne, które zwracają się dopiero po kilku latach użytkowania. Jeśli zastosowany jest system poziomych wymienników ciepła, trzeba być przygotowanym na to, że zajmuje on dużo miejsca, zatem wymagany jest spory teren działki.

Słowa kluczowe:pompy ciepła wrocław,